آنچه مبتلایان به آرتروز زانو باید بدانند…

رژیم غذایی آرتروز

داشتن رژیم غذایی مناسب و وزن متعادل در بیماران مبتلا به آرتروز بسیار حائز اهمیت است. برنامه غذایی این بیماران به هیچ عنوان یک برنامه غذایی ثابت نیست چون ممکن است برای شخصی تاثیر گذار و برای شخص دیگر تاثیر درمانی نداشته باشد.
یک رژیم غذایی مناسب می تواند آرتروز را کنترل و درمان کند. بر اساس تحقیقات انجام شده بسیاری مواد غذایی هستند که بر علائم بیماری آرتروز اثر می گذارند که بایستی از مصرف آن ها اجتناب کرد. این مواد غذایی عبارتند از:

خوراکی های التهاب زا

درد و التهاب از جمله شایع ترین علائم بیماری آرتروز هستند. دارو درمانی یکی از روش هایی است که به منظور کاهش درد و التهاب برای بیمار تجویز می شود. همراه با مصرف دارو، رژیم غذایی نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد. تحقیقات نشان داده است که گنجاندن مواد غذایی ضد التهابی در برنامه غذایی روزانه تاثیر فراوانی در کاهش التهاب و درد ناشی از مفصل آسیب دیده دارد.

غذاهای آماده و سرخ شده

محققان با تحقیقات انجام شده بر روی رژیم غذایی بیماران مبتلا به آرتروز به این نتیجه رسیدند که کاهش مصرف غذاهای سرخ شده مانند گوشت سرخ شده و وعده های غذایی آماده و منجمد در کاهش التهاب مفصل و در واقع کمک به بازیابی دفاع طبیعی بدن تاثیرگذار است.
با اجتناب از مصرف غذاهای سرخ شده و آماده به مصرف سبزیجات و میوه ها روی بیاوریم.

کاهش سطح AGEs

این عمر فیزیولوژیکی سیستم‌های داخلی است که بدن را سالم نگه می‌دارد و ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻧﻬﺎﯾﯽ ﮔﻠﯿﮑﻮزﯾﻠﻪ ﻧﻮﯾﻦ» (AGEs) یکی از بهترین نشانگرهای این موضوع در بدن هستند. گلیکوزیله‌، واکنش شیمیایی است که همراه با بالارفتن سن انسان به طور طبیعی رخ می‌دهد.
محصولات نهایی گلیکوزیله نوین (AGEs) از طریق برخی مکانیسم ها خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن را افزایش می دهند. آن ها موجب واکنش التهابی می‌شوند و آسیب‌دیدن بافت‌ها را به دنبال دارند.
این محصولات با مصرف غذاهای داغ، سرخ شده، کبابی و حتی پاستوریزه در بدن ظاهر می شوند.
کاهش میزان غذاهای پخته در درمای بالا به کاهش سطح AGE کمک می کند.
AGEs به پروتئین های بدن آسیب رسانده و بدن در تلاش برای مبارزه با این محصولات از پروتئین های سایتوکین کمک می گیرد و در نهایت بسته به ناحیه ای از بدن که دچار این عارضه شده باشد، در همان ناحیه التهاب مفصلی رخ می دهد.

قند ها و کربوهیدرات ها

مصرف بیش از اندازه قندها و کربوهیدرات ها سبب افزایش سطح AGEs و افزایش التهاب مفصل خواهد شد.
به منظور کاهش درد و التهاب ناشی از آرتروز غذاهای فرآوری شده و خوراکی های تهیه شده از آرد سفید را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

محصولات لبنی

پروتئین موجود در مواد غذایی نقش بسزایی در افزایش و یا کاهش التهاب و درد زانو دارد.
در بعضی از افراد پروتئین بسیاری از خوراکی ها از جمله محصولات لبنی موجب تحریک بافت اطراف مفصل و افزایش التهاب می شود.
اسفناج، سویا، لوبیا وعدس منابع گیاهی غنی از پروتئین و بهترین جایگزین برای لبنیات و پروتئین های گوشتی هستند.

دخانیات

مصرف دخانیات یکی از شایع ترین دلایل بروز بیماری های تخریبی مفصل زانو است. افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آرتروز هستند.
مفاصل سالم نیاز به یک رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی منظم روزانه و استراحت دارند. با اجتناب از مصرف دخانیات و قراردادن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم در برنامه روزانه خود با این بیماری تخریب مفصلی مقابله کنید.

نمک

مصرف بیش از حد نمک در افزایش التهاب مفصل تاثیرگذار است. تلاش برای کاهش مصرف نمک در برنامه غذایی روزانه بایستی مورد توجه قرار گیرد.
مواد غذایی آماده به دلیل داشتن مواد نگهدارنده و مواد افزودنی دارای حداکثر میزان نمک هستند، به همین خاطر تا جایی که امکان دارد مصرف این گونه خوراکی ها را از برنامه غذایی خود حدف کنید. با کاهش میزان مصرفی روزانه نمک بیماری آرتروز قابل کنترل خواهد بود.

منبع

http://www.healthline.com/health-slideshow/foods-to-avoid-with-arthritis#1پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top