آسیب‌های ورزشی زانو

زانو به عنوان بزرگترین مفصل بدن، یکی از اصلی‌ترین اجزا درگیر شونده در بیشتر ورزش‌ها محسوب می شود. بنابر این طبیعی است که در ورزشکاران جوان هم بیشترین میزان آسیب دیدگی در همین مفصل دیده شود.

به طور کلی، آسیب دیدگی مفصل زانو نزدیک به ۵۵ درصد از تمامی آسیب‌های ورزشی را شامل می شود.
شرایط زانوی صدمه دیده گاه آن قدر وخیم است که چاره‌ای به جز تعویض مفصل باقی نمی ‌ماند. با این وجود،‌هستند ورزشکاران بی‌شماری که با وجود داشتن پروتز زانو به فعالیت گذشته‌شان ادامه می‌دهند. اما در هر صورت، پیشگیری بهتر از درمان است. در این مطلب به شرح انواع آسیب‌های وارد شده به زانو خواهیم پرداخت و در آینده، راه‌های پیشگیری از آسیب‌های مفصلی و در نهایت روش‌های درمانی را توضیح می‌دهیم.

شکستگی مفصل زانو

شکستگی یکی از انواع آسیب های ورزشی است که بر اثر ضربه مستقیم به استخوان زانو ایجاد می شود. ایجاد این عارضه در ورزش هایی از قبیل ژیمناستیک، ورزش های رزمی، دو میدانی و فوتبال شایع است. درد شدید، التهاب، حساسیت در لمس، عفونت و کبودی از جمله علائم شکستگی ها هستند.

آسیب های تاندون آشیل

تاندون آشیل بلندترین تاندون پا است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می کند. آسیب های تاندون آشیل اغلب بر اثر افزایش ناگهانی فعالیت های ورزشی (حتی پیاده روی و دویدن) و بیشتر در افراد میانسال رخ می دهد. در صورت بروز این عارضه، بایستی جهت معالجه به پزشک مراجعه شود.

کشیدگی و پارگی رباط

کشیدگی و پارگی رباط های زانو، از جمله آسیب های ورزشی است که بر اثر ضربات وارده به زانو ایجاد می شود. این ضربات موجب جابه جایی استخوان ها و نهایتاً کشیدگی و یا پارگی رباط ها می شوند. ناحیه ای از بدن که بیشتر در معرض این عارضه قرار می گیرد، زانو است. درد شدید، التهاب، حساسیت در محل لمس و عدم توانایی در حرکت از جمله علائم این نوع آسیب ورزشی هستند.

کشیدگی و پارگی تاندون

تاندون ها بافت هایی هستند که عضله را به استخوان متصل می کنند. گاهی اوقات در انجام فعالیت های ورزشی و در اثر فشار های کششی، کشیدگی تاندون رخ داده و کشش بیش از حد تاندون موجب پارگی تاندون می شود. درد شدید و التهاب از جمله علائم پارگی تاندون هستند.

در رفتگی ها

یکی از آسیب های ورزشی که اغلب در ورزش های فوتبال و بسکتبال رخ می دهد، در رفتگی زانو است. در این نوع ورزش ها، کشش های شدیدی به زانو وارد شده و نهایتاً استخوان های ناحیه جا به جا می شوند.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top