شکستگی هیپ در افراد سالخورده با وزن بالا مشکلات بزرگتری ایجاد نمی‌کند


داشتن وزن بالا در بیماران سالخورده می‌تواند برای این افراد منفعت داشته باشد. مطالعه انجام گرفته در سوئد که در کنگره EFORT استانبول ارائه شد، نشان داد که به دنبال شکستگی هیپ در افراد سالخورده با وزن بیشتر، احتمال دچار شدن به زخم‌های ناشی از فشار (Pressure Ulcers) کمتر است.
۵ ژوئن ۲۰۱۳، استانبول- در بیشتر بیماری‌ها، چاقی مفرط یک فاکتور خطرناک بشمار می‌رود. با این وجود، داشتن وزن خیلی کم در سنین بالا نیز می‌تواند تبدیل به مشکل بزرگی گردد. بر اساس مطالعه‌ای در سوئد که در چهاردهمین کنگره EFORT در استانبول ارائه شد، به دنبال شکستگی هیپ در افراد مسن با شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر ریسک ابتلا به بیماری‌های ناشی از شکستگی، کمتر می‌باشد. یکی از محققین این مطالعه، دکتر لنا فلودین (Lena Flodin)، توضیح می‌دهد: «میانگین سن بیماران سوئدی دچار شکستگی هیپ به طور متوسط ۸۳ سال است. در این بیماران احتمال بروز عوارض ناشی از شکستگی و در نتیجه مرگ و میر بسیار بالا می‌باشد که این امر نشان دهنده ضعف شدید بدنی در افراد سالخورده است».
به منظور بررسی این موضوع دکتر فلودین، ۸۴۳ بیمار دچار شکستگی مفصل هیپ با سن بالای ۶۵ سال را به مدت یک سال تحت مطالعه قرار داد. در این گروه، همبستگی شاخص توده بدنی با احتمال بروز رخدادهای بالینی بررسی شد. دکتر فلودین بیان می‌کند: «هدف نخست در این مطالعه، ارزیابی تأثیر شاخص توده بدنی به عنوان یک فاکتور مؤثر در مرگ و میر بیماران نسبتاً سالم طی اولین سال بعد از شکستگی مفصل هیپ بود». این بیماران قبل از شکستگی هیپ در جمع خانواده خود زندگی می‌کردند و در این دوره اختلالات ادراکی جدی نداشتند. این مطالعه نشان داد که BMI پایین در مرگ بیماران طی سال اول نقش بسیاری دارد. به علاوه، BMI پایین می‌تواند باعث افزایش احتمال بروز زخم‌های ناشی از فشار شود. همچنین بیماران با BMI بالاتر شانس بیشتری برای بازگشت به زندگی مستقل دارند.

منبع:
EFORT


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top