آسیب های ورزشی لگن در ورزشکاران آسیب های ورزشی لگن در ورزشکاران

آسیب های ورزشی

فشار عضلانی

از شایع ترین صدمات ورزشی لگن در ورزشکاران، فشار عضلانی است. عضلات اطراف مفصل لگن به دلیل انقباض غیرعادی بیشتر مستعد این نوع آسیب هستند. این انقباضات غیر عادی باعث ایجاد نیروهای فوق العاده ای در عضله و نهایتاً موجب فشارهای عضلانی می شوند. عضلات اطراف مفصل لگن که درگیر این فشار می شوند، کشاله ران و ماهیچه های همسترینگ هستند.

التهاب کیسه های مفصلی لگن

التهاب کیسه های مفصلی لگن (بورسیت تروکانتر) بر اثر التهاب و تورم ناحیه خارج از مفصل لگن ایجاد می شود. این التهاب با درد شدید و حتی جابه جایی و حرکت لگن همراه خواهد بود. درمان بورسیت لگن اغلب موثر است اما احتمال بازگشت بیماری وجود دارد و گاهی اوقات این بازگشت دوباره بیماری به یک مشکل غیر قابل درمان تبدیل خواهد شد.

کوفتگی

ضربه مستقیم به خارج از لگن باعث آسیب به یکی از استخوان های لگن می شود. این کوفتگی ناشی از ضربه وارد شده به لگن سبب بروز آسیب جبران ناپذیری خواهد شد.

شکستگی استخوان لگن

شکستگی استخوان لگن به طور معمول در دونده هایی که مسافت های طولانی را طی می کنند دیده می شود، و در خانم ها بیشتر از آقایان اتفاق می افتد. این جراحات اغلب در ورزشکاران استقامتی که تغذیه مناسبی هم ندارند دیده می شود.

پارگی لابروم لگن

لابروم لگن بافت محکمی است که با داشتن خواص رباط و غضروف، سوکت ران را احاطه کرده است. در واقع لابروم در پایداری مفصل لگن نقش اساسی را ایفا می کند. پارگی لابروم همراه با درد شدید و کشیدگی درناحیه مفصل خواهد بود.

التهاب کشاله ران

شایع ‌ترین علت التهاب کشاله ران کشیدگی عضلانی است. کشیدگی های عضلات کشاله ران اغلب بدنبال فعالیت های شدید بدنی و فعالیت های ورزشی از جمله فوتبال ایجاد میشوند. از جمله عوارض این التهاب عفونت است. این التهاب به طور معمول با استراحت و داروهای ضد التهابی درمان می شود.

فتق ورزشی

فتق ورزشی یکی از آسیب های ورزشی است که اغلب در بازیکنان هاکی دیده می شود، اما می تواند در سایر رشته های ورزشی که تغییرات ناگهانی در حرکت و سرعت های بالا دارند نیز ایجاد شود. تصور می شود که این آسیب به علت عدم تعادل عضلات قوی ران و عضلات ضعیف تر از شکم رخ می دهد.

در رفتگی کامل مفصل لگن

در رفتگی کامل مفصل لگن کمتر اتفاق می افتد، در صورت بروز اغلب در تصادفات ماشین با سرعت بالا رخ می دهد. در بسیاری مواقع در برخی فعالیت های ورزشی علت احتمالی درد لگن، دررفتگی کامل مفصل لگن تشخیص داده می شود. درد ناشی از این عارضه به حدی است که شخص احساس می کند زندگی به پایان رسیده است.

آرتروز مفصل لگن

آرتروز مفصل لگن به طور فزاینده ای در ورزشکاران دیده می شود. ورزشکاران قدیمی تر، سفتی مفاصل و درد ناشی از التهاب مفاصل لگن را تجربه می کنند.

درد کمر

در در ناحیه لگن و آسیب های مفصل لگن سبب ایجاد مشکلات در ناحیه کمر و اطراف لگن می شوندپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top