درد زانو; تشخیص تا درمان

درد زانو

درد زانو بیماری شایعی است که اغلب افراد در هر سنی آن را تجربه می کنند. فعالیت های معمولی روزانه و فعالیت های ورزشی در بیشتر مواقع سبب التهاب تاندون، آسیب های عضلانی و آسیب های جدی تر به رباط و غضروف می شوند. برای برخی از افراد درد زانو می تواند آنقدر شدید باشد که شخص دیگر قادر به انجام فعالیت های روزانه نخواهد بود. گاهی نیز درد زانو آنقدر خفیف است که نادیده گرفته می شود. در هر صورت این درد چه خفیف باشد چه شدید، مانعی برای انجام فعالیت های روزانه محسوب شده و بایستی جهت تشخیص علت و درمان آن اقدام شود.

صدمات رباط زانو

درد زانو; تشخیص تا درمان

حرکت استخوان های زانو فقط در جهت های خاصی امکان پذیر است که این عامل توسط رباط های زانو انجام می شود. رباط ها استخوان های زانو را به هم متصل می کنند، در واقع با کنار هم نگه داشتن استخوان ها موجب ثبات و پایداری زانو می شوند.
رگ به رگ شدن رباط و پارگی رباط ها از شایع ترین صدمات ورزشی رباط های متقاطع قدامی (ACL)، متقاطع خلفی (PCL) و کلترال داخلی (MCL) هستند. هر یک از صدمات وارد شده به رباط های زانو همراه با درد شدید بوده و اغلب به جراحی نیاز دارد.

پارگی منیسک زانو

درد زانو; تشخیص تا درمان

غضروف زانو بافتی محکم و انعطاف پذیر است که انتهای استخوان ها را پوشش می دهد. هر غضروفی دارای دو منیسک است: منیسک داخلی و منیسک خارجی. منیسک داخلی در داخل زانو و منیسک خارجی در خارج زانو واقع شده است.
پارگی یکی از آسیب های وارده به زانو است که به جز رباط در منیسک زانو هم رخ می دهد. پارگی منیسک بسیار شایع بوده و به طور معمول نیاز به جراحی دارد.

روش های تشخیص

درد زانو; 
تشخیص تا درمان

امروزه بیماری های زانو بسیار شایع هستند و اغلب هر یک از گروه های سنی آن را تجربه می کنند. درمان مشکلات و بیماری های زانو نباید نادیده گرفته شوند. پزشک با مشاهده سطح درد، میزان التهاب مفصل، میزان انعطاف پذیری و عملکرد زانو نوع بیماری را تشخیص داده و جهت تکمیل یافته های تشخیصی خود انجام رادیوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی را تجویز می کند.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top