با استئوتومی درد زانو را متوقف کنید

درمان با استئوتومی

زمانی که درمان های اولیه برای بیماری آرتروز و یا سایر بیماری های التهاب مفاصل هیچ تأثیری در کاهش درد زانو نداشته باشند، جراحی استئوتومی زانو به بیمار توصیه می شود. استئوتومی زانو نوعی عمل جراحی است که به منظور کاهش درد زانو، استخوان بیمار طی فرایند جراحی برش داده شده و شکسته می شود. استخوان ساق و یا استخوان ران استخوان هایی هستند که در این جراحی شکسته می شوند تا فشار وارده بر مفصل زانو کاهش یابد.
جراح استخوانی را بریده و بر میدارد که در کنار مفصل آسیب دیده قرار گرفته است. در واقع جراح با برداشتن وزن اضافی از روی غضروف آسیب دیده و انتقال آن به غضروف سالم، درد را کاهش و عملکرد زانو را بهبود می بخشد. با انجام این عمل غضروف سالم توانایی حمل وزن استخوان را خواهد داشت. این جراحی با کاهش حداکثری درد و بهبود حرکت زانو، جایگزین مناسبی برای جراحی تعویض مفصل کامل زانو بوده و یا حتی می تواند جراحی تعویض کامل مفصل را به تأخیر بیاندازد.

چه کسی کاندید مناسبی برای استئوتومی است؟

استئوتومی زانو برای بیماران ۴۰ تا ۶۰ سال سن قابل انجام است. انجام این جراحی به افرادی توصیه می شود که فقط در یک طرف زانو درد داشته و در ناحیه زیر کشکک هیچ دردی نداشته باشند. درد زانو این بیماران بایستی با ایستادن های طولانی مدت تشدید شود. بیمار باید قادر به خم کردن حداقل ۹۰ درجه ای زانو و راست کردن کامل زانو باشد.
بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید کاندیدای خوبی برای انجام استئوتومی نیستند. جراح ارتوپد با بکارگیری مهارت و تخصص خود تشخیص خواهد داد که آیا استئوتومی برای بیمار مناسب است یا نه.

فواید استئوتومی

استئوتومی زانو دارای مزیت هایی است که آن را از سایر اعمال جراحی متمایز می کند. انتقال وزن از مفصل آسیب دیده به مفصل سالم، اصلاح راستا زانو آسیب دیده، افزایش طول عمر مفصل زانو، عدم محدودیت در انجام فعالیت های فیزیکی پس از جراحی، توانایی حضور در فعالیت های مورد علاقه مثلا فعالیت های ورزشی و به تأخیر انداختن جراحی تعویض مفصل زانو از جمله مزیت های این جراحی است.
در صورتی که با وجود انجام تمامی روش های درمانی از درد زانو رنج می برید، استئوتومی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

یک استئوتومی موفق با حفظ آناتومی زانو، نیاز به هر گونه تعویض مفصل را برای چندین سال به تاخیر می اندازد!

منابع

  1. http://www.arthritis-health.com/surgery/knee-surgery/knee-osteotomy-surgery
  2. http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00591
  3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007499.htm
  4. http://health.cvs.com/GetContent.aspx?token=f75979d3-9c7c-4b16-af56-3e122a3f19e3&chunkiid=629518
  5. http://www.webmd.com/osteoarthritis/osteotomy-for-osteoarthritisپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top