عملکردهای یک زانو طبیعی با پروتز های زانو

انواع پروتز زانو

امروزه انواع متفاوتی از پروتز ها و ایمپلنت ها برای جراحی های مختلف زانو و بیمارانی با شرایط متفاوت وجود دارد. بر اساس سن و سطح فعالیت شخص از انواع ایمپلنت های موجود، ایمپلنتی که امکان انجام دادن فعالیت های روزانه را به بیمار بدهد توسط پزشک معالج انتخاب شده و جایگزین بخش آسیب دیده خواهد شد. نوع ایمپلنت استفاده شده به میزان استحکام استخوان بیمار و سلامت رباط های اطراف زانو بستگی دارد. مطالعاتی بر روی انواع ایمپلنت های زانو و تجهیزات مورد استفاده در جراحی های تعویض مفصل زانو به منظور بهبود وضعیت هر چه سریع تر بیماران و بدست آوردن بهترین نتیجه از جراحی تعویض مفصل زانو انجام گرفته است.
بر اساس این مطالعات می توان انواع ایمپلنت ها را به ۵ دسته تقسیم بندی کرد:

پروتز ثابت

ایمپلنت ثابت دارای ۳ بخش جلویی، کشککی و درشت نی است. در ایمپلنت ثابت، پلی اتیلن در بخش درشت نی بسیار محکم به بخش فلزی ایمپلنت متصل شده که از طریق این اتصال، بخش فمورال توسط پلی اتیلن حرکت می کند. فعالیت بیش از حد سبب می شود ایمپلنت ثابت به سرعت آسیب ببیند به همین خاطر این نوع ایمپلنت در افراد مسن و بیماران با حداقل میزان فعالیت بدنی استفاده می شود.

پروتز متحرک

پروتز متحرک هم مانند ایمپلنت ساده دارای ۳ بخش است. در ایمپلنت متحرک، پلی اتیلن در بخش درشت نی داخل بخش فلزی چرخش داشته و این چرخش تحرک بیشتری را فراهم می کند. ایمپلنت متحرک توانایی خمش، چرخش، انعطاف پذیری و انجام تمامی عملکردهای یک زانوی طبیعی را دارد. به همین دلیل از این ایمپلنت در افراد جوان و فعال بیشتر استفاده می شود.

پروتز جایگزین رباط متقاطع خلفی

رباط متقاطع خلفی (PCL) از رباط‌های قوی مفصل زانو است. این رباط از استخوان ران به درشت نی متصل شده است. در درمان آسیب های شدید رباط متقاطع خلفی از ایمپلنت استفاده می شود. این نوع ایمپلنت دارای یک سطح برجسته است که با قرارگیری بر روی درشت نی به عنوان یک مرکز چرخش عمل می کند.

پروتز حفظ رباط متقاطع خلفی

ایمپلنت حفظ رباط متقاطع خلفی در بیمارانی که رباط متقاطع خلفی سالمی دارند، استفاده می شود. بر خلاف ایمپلنت جایگزین PCL، ایمپلنت حفظ PCL مرکز چرخش و بادامک نداشته و اجزای استخوان ران و درشت نی با داشتن شیار، در نگهداری و حفظ رباط متقاطع خلفی تاثیرگذار خواهند بود.

پروتز سفارشی زانو

بیمارانی که دارای استخوان بندی کوچکتری هستند، در صورت آسیب های وارده به زانو و نیاز به استفاده از ایمپلنت ممکن است ایمپلنت مورد استفاده برای آن ها متفاوت باشد. جراح ارتوپد با توجه به جنسیت بیمار و شکل و ساختار استخوان، ایمپلنت مناسب را جایگزین بخش آسیب دیده خواهد کرد.

منابع

۱٫ http://bonesmart.org/knee/types-of-total-knee-implants/
2. http://washingtonjointinstitute.com/knee-implants/
3. http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00221
4. http://www.healthline.com/health/total-knee-replacement- surgery/implant-manufacturers#7پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top