با آرتروپلاستی بدون محدودیت حرکت کنید

آرتروپلاستی کامل لگن (Total Hip Arthroplasty)

آرتروپلاستی نوعی جراحی است که به منظور رفع محدودیت حرکتی و کاهش درد مفصل آسیب دیده انجام می شود. یکی از انواع این آرتروپلاستی ها، آرتروپلاستی کامل مفصل لگن است.
آرتروپلاستی کامل لگن (Total Hip Arthroplasty) یک روش جراحی است که در آن غضروف و استخوان آسیب دیده مفصل لگن بیمار به طور کامل با پروتز مصنوعی جایگزین می شود.
با آرتروپلاستی بدون محدودیت حرکت کنید

یک مفصل لگن سالم به فرم یک مفصل گوی شکل و کاسه ای بوده و دارای یک گوی و سوکت است. سر استخوان ران (فمور) گوی مانند بوده و سوکت به شکل فنجان در ناحیه استابولوم لگن قرار گرفته است.

با آرتروپلاستی بدون محدودیت حرکت کنید

در جراحی تعویض مفصل، یک گوی فلزی یا سرامیکی و یک سوکت پلاستیکی یا سرامیکی جایگزین گوی و سوکت آسیب دیده فمور و استابولوم می شوند. در واقع گوی مصنوعی به عنوان پروتز استخوان ران و سوکت مصنوعی هم به عنوان یک پروتز استابولوم در داخل لگن قرار می گیرند.
پس از قرار دادن پروتز در هسته مرکزی استخوان ران، ثابت سازی پروتز با استفاده از سیمان استخوانی به نام متیل متاکریلات (methylmethacrylate) انجام می گردد.

آیا انجام آرتروپلاستی محدودیت سنی خاصی دارد؟

هیچ محدودیتی برای انجام جراحی تعویض مفصل لگن آن هم به طور کامل چه از لحاظ سنی و چه از لحاظ وزنی وجود ندارد. تنها دلایلی که پزشک بر اساس آن ها این نوع جراحی را به بیمار توصیه می کند، میزان درد، ناتوانی و محدودیت حرکتی بیمار است، نه سن.
تا به حال بیشتر بیمارانی که جراحی کامل تعویض مفصل لگن را انجام داده اند در رنج سنی ۵۰ تا ۸۰ سال بوده اند، اما باز هم جراحان ارتوپد بیماران را به طور جداگانه و بر اساس عوامل شدت درد و ناتوانی حرکتی ارزیابی و دسته بندی می کنند.
مطالعات صورت گرفته در این زمینه حاکی از آن است که نتیجه حاصل از جراحی های انجام شده در تمامی سنین چه جوانان مبتلا به آرتروز و چه افراد مسن موفقیت آمیز و اثر بخش بوده است. این موفقیت در نتیجه جراحی، ارتباط مستقیمی با میزان فعالیت بیمار دارد که هر چه میزان فعالیت بیشتر باشد بهبودی و بازگشت بیمار به زندگی طبیعی و بدون درد سریع تر است.

با آرتروپلاستی بدون محدودیت حرکت کنید

آرتروز یکی از بیماری های تخریبی مفصل زانو است و جراحی آرتروپلاستی یکی از روش های درمانی است که توسط پزشک به بیمار پیشنهاد می شود.
رایج ترین دلیل انجام آرتروپلاستی لگن بیماری های آرتریتی (ورم مفاصل) بوده و شایع ترین نوع از بیماری های آرتریتی بیماری تخریبی آرتروز است. این بیماری به طور کلی در افراد مسن و افراد دارای ناهنجاری های مادرزادی بیشتر دیده می شود. از دیگر عواملی که منجر به انجام آرتروپلاستی کامل لگن می شود شکستگی استخوان لگن، آرتریت روماتوئید، نکروز آسپتیک (aseptic necrosis)، نکروز تنه تالوس (avascular necrosis) و مصرف داروهای پردنیزون و پردنیزولون هستند.

منابع

http://www.webmd.com/arthritis/surgery-hip-replacement
http://www.medicinenet.com/total_hip_replacement/article.htm
http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00377
http://www.orthop.washington.edu/?q=patient-care/articles/hip/what-is-hip-replacement-a-review-of-total-hip-arthroplasty.html
http://www.hopkinsmedicine.org/healthlibrary/test_procedures/orthopaedic/hip_replacement_surgery_procedure_92,P07674/پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top