نکروز آواسکولار

نکروز آواسکولار (استئونکروز) عبارت از مرگ سلولی (نکروز) ناشی از تداخل در خونرسانی به اجزای استخوان می‌باشد. بدون دریافت خون کافی، بافت استخوان می‌میرد و تخریب می‌شود. نکروز آواسکولار، استخوان‌های مفاصل را درگیر می‌کند و اغلب منجر به تخریب سطوح مفصل آرتیکولار می‌شود. در صورت بروز شکستگی در استخوان یا دررفتگی مفصل ممکن است جریان خون به نقطه‌ای از استخوان مختل شود. همچنین نکروز آواسکولار استخوان در ارتباط با مصرف طولانی مدت دوزهای بالای داروهای استروئیدی و مصرف بیش از حد الکل می‌باشد.
avascular-necrosis-1

فرآیند جراحی

با وجود اینکه در برخی موارد، ورزش و استراحت کردن می‌تواند استخوان درگیر را بهبود بخشد اما جهت درمان کامل این بیماری معمولاً نیاز به انجام جراحی می‌باشد.
از آنجا که بیشتر افراد تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده است علائمی از خود نشان نمی‌دهند، ممکن است در روند درمانی فرد نیاز به انجام اعمال جراحی زیر باشد:

    • ايجاد تونل استخواني (Core Decompression): طی این جراحی، جراح قسمتی از لایه داخلی استخوان را برمی‌دارد که علاوه بر کاهش درد سبب تولید بافت استخوانی سالم و عروق خونی جدید در فضای ایجاد شده در داخل استخوان می‌شود.

avascular-necrosis-2

  • کاشت استخوان: این روش می‌تواند باعث تقویت قسمتی از استخوان شود که دچار نکروز آواسکولار شده است.
  • تصحیح شکل استخوان (استئوتومی): در این روش تیغه‌ای از استخوان موجود در بالا یا پایین مفصل تحمل کننده وزن برداشته می‌شود تا وزن را از روی مفصل آسیب دیده بردارد.
  • تعویض مفصل: اگر این بیماری باعث تخریب استخوان شده باشد یا سایر گزینه‌های درمانی کمک کننده نباشند، ممکن است فرد نیاز به جراحی داشته باشد تا قسمتی از مفصل آسیب دیده با مفصل مصنوعی تعویض شود.
Scroll to Top