دررفتگی مادرزادی هیپ و زانو

دررفتگی مادرزادی هیپ

دررفتگی مادرزادی هیپ (CHD) که بد شکلی نموی هیپ نیز نامیده می‌شود، هنگامی رخ می‌دهد که نوزاد با هیپ ناپایدار متولد شود. این عارضه ناشی از شکل‌گیری غیر طبیعی مفصل هیپ در مراحل اولیه رشد جنینی می‌باشد. ناپایداری مفصل هیپ با بزرگتر شدن نوزاد بدتر می‌شود.

hip-and-knee-revision-surgery-1

دلیل اصلی بروز دررفتگی مادرزادی هیپ هنوز ناشناخته است. در برخی خانواده‌ها ابتلای وراثتی دررفتگی مادرزادی هیپ (دچار شدن تعدادی از اعضای خانواده) گزارش شده است. دررفتگی مادرزادی هیپ در دخترها و در نوزادانی که به صورت برعکس متولد می‌شوند و نیز در هیپ چپ نسبت به هیپ راست شایع‌تر می‌باشد.

درمان

در نوزادان دچار دررفتگی مادرزادی هیپ ممکن است مدتی بعد از تولد، مفصل هیپ با استفاده از وسیله‌ای ثابت گردد تا به نگهداشتن هیپ در محل خودش کمک کند. چنانچه دررفتگی در سنین بالاتر تشخیص داده شود یا گزینه درمانی اولیه مفید نباشد، انجام جراحی ممکن است ضرورت یابد. دررفتگی مادرزادی هیپ چپ درمان نشده می‌تواند منجر به ایجاد مشکل در راه رفتن، انجام فعالیت‌های روزانه و همچنین درد و التهاب مفصل هیپ در ابتدای دوره بلوغ گردد.

دررفتگی مادرزادی زانو

دررفتگی مادرزادی زانو بیماری نسبتاً نادری است که در آن یک یا هر دو زانوی نوزاد در راستای طبیعی قرار ندارد. در این عارضه، زانو بیش از حد باز شده و به نظر می‌آید که به سمت عقب متمایل است. این بیماری ممکن است خفیف بوده و تنها شامل قرار گرفتن زانو در محل نامناسب باشد که می‌تواند با بستن آتل درمان شود یا ممکن است شدید باشد که در آن درشت نی از فمور دررفته است.

درمان

برنامه درمان به سن کودک و شدت بیماری وابسته است. تشخیص و درمان زود هنگام این عارضه، بهترین نتیجه را به همراه دارد. درمان اولیه برای دررفتگی مادرزادی زانو شامل قرار دادن پا در گچ یا آتل و افزایش زاویه خمش زانو طی هر ۲-۱ هفته می‌باشد. هنگامی که خمش زانو از ۹۰ درجه بیشتر شود، از گچ اضافی برای نگهداشتن زانو در محل خود به مدت ۴-۲ هفته استفاده می‌شود. زمانی که پایداری مفصل ایجاد شد، یک آتل برای آن طراحی می‌شود که معمولاً به مدت ۶-۴ هفته به صورت شبانه‌روزی و سپس ۶-۴ هفته فقط هنگام خواب استفاده می‌گردد. در برخی موارد، زانو نمی‌تواند ۹۰ درجه خم شود که در سن ۶-۴ ماهگی و معمولاً قبل از اینکه کودک شروع به چهاردست و پا کند، نیاز به انجام جراحی می‌باشد.

Scroll to Top