استئوتومی (برش استخوان)

استئوتومی یا برش استخوان (Osteotomy)

در جراحی استئوتومی یا برش استخوان، پزشک بخشی از استخوان را که در کنار مفصل آسیب دیده قرار گرفته است بریده و بر می‌دارد. این روش با برداشتن بار از روی غضروف آسیب دیده و انتقال آن به یک غضروف سالم، درد را به طور موقت از بین می‌برد. این جراحی بیشتر بر روی زانو یا هیپ افراد جوانی انجام می‌شود که هنوز مایل به انجام جراحی تعویض مفصل نیستند.
زمانی که درمان‌های اولیه مثل دارودرمانی برای آرتروز و سایر اختلالات التهاب مفاصل پاسخگو نباشد، عمل جراحی مد نظر قرار می‌گیرد اما انتخاب جراحی مناسب، بر اساس شرایط عمومی بیمار و تشخیص پزشک صورت خواهد گرفت.

Osteotomy-1
Osteotomy-2

  • ”استئوتومی

    طی جراحی استئوتومی استخوان‌ها بریده شده، فرم داده شده یا قسمتی از آن‌ها برداشته می‌شود تا سطوح تحمل کننده بار در مفاصل هم راستا شوند.

  • ”استئوتومی

    این جراحی معمولاً برای جبران آسیب‌های ناشی از تخریب مفصل در یک سمت مفصل زانو انجام می‌گیرد و هدف آن برداشتن وزن بیمار از روی بخش آسیب دیده مفصل هنگام راه رفتن و انتقال آن به بخش سالم مفصل می‌باشد. انجام این جراحی ممکن است در بیماران مبتلا به پای ضربدری (Knock-Knee or Valgus) یا پرانتزی (Bowleg or Varus) ضرورت یابد که شرح آن در ادامه آورده شده است.
    Osteotomy-3

جراحی استئوتومی

در جراحی‌های استئوتومی، محور (Axis) مفصل اصلاح می‌گردد (با رفع محل کجی، انحراف در استخوان یا سطح مفصل) که منجر به توزیع مناسب و مطلوب‌تر وزن و فشار بر روی مفصل و استخوان می‌گردد.
در نهایت این جراحی باعث می‌شود که وزن بدن به صورت یکنواخت‌تری بر روی غضروف مفصلی تقسیم شود. استئوتومی با اعمال جراحی، مفصل را جابجا کرده و محور مکانیکی را از روی غضروف آسیب دیده بر می‌دارد. هنگامی که بخش استخوانی بریده شد، جراح استخوان‌های باقیمانده را در کنار هم قرار داده و از پلیت و پیچ برای ثابت کردن آن‌ها بهره می‌برد.

این جراحی برای چه کسی مناسب است؟

این جراحی به طور معمول برای افراد زیر ۶۰ سال، فعال یا دارای اضافه وزن گزینه مناسبی است.

بهبودی پس از جراحی

بسته به وسعت جراحی و توانایی‌های فیزیکی فرد، باید بین ۱ تا ۱٫۵ ماه از کراچ (عصای زیر بغل) استفاده شود. فیزیوتراپی، تمرینات ورزشی جهت تقویت پا و پیاده‌روی نیز بخش‌هایی از درمان کامل هستند. پیش‌بینی می‌شود که ۳ تا ۶ ماه برای انطباق با حالت جدید و بازگشت به فعالیت‌های روزمره و حتی ورزش کافی است.

Scroll to Top